Czujnik światłowodowy na lodowcu! InPhoTech uczestniczy w wyprawie polarnej na Spitsbergen

Pracownicy InPhoTech biorą udział w 30. Polarnej Wyprawie UMCS na Spitsbergen. Naukowcy  z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyprawy na archipelag Svalbard organizują od 1986 roku. Przedstawiciele naszej firmy prowadzą badania i pomiary związane z projektemAutonomiczny system światłowodowego quasi rozłożonego czujnika temperatury służącego do pomiaru temperatury gruntu” realizowanym przez InPhoTech, UMCS oraz Instytut Agrofizyki PAN.
 
Spitsbergen to największa norweska wyspa, leżąca na archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym. Stacja Polarna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej położona jest na terenie założonej na początku XX wieku osady górniczej Calypsobyen, znajdującej się na terenie Parku Narodowego Południowego Spitsbergenu. UMCS badawcze wyprawy polarne organizuje od 1986 roku. W tym roku w jubileuszowej, 30. Polarnej Wyprawie UMCS na Spitsbergen uczestniczą nasi pracownicy, których celem jest przeprowadzenie badań i pomiarów związanych z realizacją projektu: „Autonomiczny system światłowodowego quasi rozłożonego czujnika temperatury służącego do pomiaru temperatury gruntu” (SPILOD).

Projekt zakłada opracowanie światłowodowego systemu czujnikowego umożliwiającego pozyskiwanie danych w różnych warunkach otoczenia, w tym również, z miejsc szczególnie trudnych i wymagających, takich jak obszary polarne. Technologia światłowodowego rozłożonego pomiaru temperatury  oferuje nowe możliwości pozyskania dużych ilości precyzyjnych danych pomiarowych w przystępnej do dalszej analizy formie.

Prowadzone w ramach projektu testy na Spitsbergenie potrwają do września 2022 roku.

Projekt „Autonomiczny system światłowodowego quasi rozłożonego czujnika temperatury służącego do pomiaru temperatury gruntu” (SPILOD) realizowany jest przez InPhoTech, Instytut Nauk o Ziemi UMCS, Instytut Chemii UMCS oraz Instytut Agrofizyki PAN. Projekt został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj

Relacje z pobytu naukowców na Spitsbergenie dostępne są m.in. na Calypsobyen | Facebook

288506390 5305569516129747 6778379840742828269 n