InPhoTech na misji [email protected] 2019

Po tym jak w kwietniu br. uczestniczyliśmy w misji [email protected] przyszła pora na wyjazd do kolejnego wyjątkowego miejsca na mapie obiektów badawczych. Tym miejscem jest ITER (ang. International Thermonuclear Experimental Reactor) czyli Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny. Misję zorganizował Wrocławski Park Technologiczny we współpracy z Komisją Europejską – dziękujemy!

Co to za miejsce?
ITER znajduje się na południu Francji, w St. Paul-lez-Durance. Jest to testowy, pierwszy na świecie reaktor termonuklearny, który będzie miał pozytywny bilans energetyczny (będzie wytwarzał więcej energii niż będzie potrzebne na podtrzymanie jego pracy). Energię będzie produkował na zasadzie fuzji termojądrowej. – odpowiada nasz kolega, uczestnik misji [email protected], Artur Stabrawa.
ITER to międzynarodowe przedsięwzięcie realizowane przez kraje członkowskie UE, USA, Chiny, Koreę Południową, Szwajcarię, Rosję, Japonię oraz Indie. Określa się go jako najambitniejszą inicjatywę naukową na świecie. Wkładem UE w projekt ITER zarządza F4E, czyli Fuzja dla Energii – organizacja Unii Europejskiej. Jej budżet na lata 2021-2027 wynosi aż 6 miliardów euro. (…) – przeczytamy na stronie WPT

Co robili tam reprezentanci InPhoTech, Artur i Ola?
Byliśmy w ITER wraz z innymi polskimi firmami, których technologie realnie mogą umożliwić sukces tego projektu badawczego, a co za tym idzie, pozyskanie nowego, czystego i prawie nieskończonego źródła energii. Nawiązując kontakty biznesowe w ramach misji [email protected], dowiedzieliśmy się jak wyglądają tamtejsze procedury przetargowe. Rozmawialiśmy z firmami już współpracującymi z ITER oraz kierownikami działów odpowiedzialnymi za rozwój konkretnych segmentów technologicznych. Omawialiśmy m.in. jakie są ich zapotrzebowania, które możemy spełnić przy wykorzystaniu naszych technologii światłowodowych. Mieliśmy również niepowtarzalną okazję by zostać oprowadzonymi po placu budowy ITER, całość robi niesamowite wrażenie. Wyjazd zdecydowanie był udany i nie ukrywamy, że widzimy liczne możliwości współpracy.