Pionierska instalacja naszego światłowodu siedmiordzeniowego IPT-Core!

Z ogromną dumą i radością informujemy, że dostawca systemów informatycznych oraz produktów z obszaru automatyki przemysłowej, Hilltech S.A. wdrożył opracowany przez nas innowacyjny światłowód siedmiordzeniowy IPT-Core. To unikatowe zastosowanie polskiej technologii światłowodów wielordzeniowych. Wykorzystany do połączenia dwóch serwerowni światłowód zapewnia siedmiokrotnie większą przepustowość sieci w porównaniu z dotychczas stosowanymi powszechnie światłowodami jednordzeniowymi.

Pionierska instalacja światłowodu wielordzeniowego zapewnia spółce Hilltech szybsze i wydajniejsze działanie systemu informatycznego oraz przygotowanie na wyzwania przyszłości. „Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą InPhoTech ponieważ interesują nas innowacje przełomowe. Technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego chcemy być gotowi na to, co przyniesie przyszłość. Istotny jest również fakt, że mamy do czynienia z polskim produktem zaawansowanych, absolutnie wyjątkowych technologii” – mówi Wojciech Maślany, prezes zarządu HillTech. Zadowolony jest również Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu firmy InPhoTech: „Jestem wdzięczny za zaufanie i dotychczasową współpracę, która jest kluczowa przy wdrażaniu nowych rozwiązań. Z pewnością efekt naszych wspólnych działań to krok milowy w zastosowaniu polskich światłowodów nowej generacji w warunkach przemysłowych”.

Współpraca obu firm rozpoczęła się w 2020 roku. Zainstalowany w zakładzie produkcyjnym w Stalowej Woli światłowód pozwala na siedmiokrotne zwiększenie przepustowości łącza między dwiema serwerowniami. Zaimplementowany światłowód pomyślnie przeszedł fazę pomiarów i testów. Światłowód IPT-Core dzięki specjalnej strukturze, umożliwia zastąpienie siedmiu standardowych światłowodów jednym włóknem. Siedmiokrotne zwiększenie przepustowości sieci odpowiada na aktualne potrzeby i wyzwania rynku telekomunikacyjnego oraz przekłada się na oszczędności finansowe i przestrzenne. Prawidłowo funkcjonująca tego typu instalacja to ewenement w skali światowej i ogromny sukces polskiej myśli technicznej. Nie bez powodu rozwiązania firmy InPhoTech są patentowane na kluczowych międzynarodowych rynkach. 

„Z jednej strony rozwijamy technologię światłowodową, której pionierami w Europie byli polscy naukowcy, z drugiej - skutecznie odpowiadamy na globalne wyzwanie, jakim jest optymalizacja przesyłu danych, zwiększenie przepustowości mocno obciążonych sieci. Przezwyciężyliśmy bariery technologiczne, z którymi mierzą się inżynierowie w laboratoriach na całym świecie. Udana współpraca z firmą Hilltech potwierdza, że nasze światłowody pozwalają na niezawodny transfer ogromnej liczby informacji, który ma kluczowe znaczenie przy wdrażaniu sieci 5G oraz urzeczywistnienia idei Internetu Rzeczy” - podkreśla Tadeusz Tenderenda, wiceprezes InPhoTech ds. Rozwoju Biznesu.

Firma HillTech kierowana przez Prezesa Wojciecha Maślanego specjalizuje się w zaawansowanych systemach sprzedażowych i płatniczych oraz dostarczaniu produktów z obszaru automatyki przemysłowej. Jest m.in. integratorem i dostawcą urządzeń dla Agencji Rozwoju Przemysłu do największej polskiej fabryki maseczek ochronnych w ramach projektu #PolskaSzwalnia.

Spółka InPhoTech jest polską firmą badawczo-wdrożeniową, wdrażającą do przemysłu innowacyjne produkty z obszaru fotoniki światłowodowej. Za prace badawcze nad światłowodem siedmiordzeniowym IPT-Core, firma została wyróżniona m.in. w konkursie Polski Produkt Przyszłości oraz nominacją do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Światłowód IPT-Core otrzymał również II Fazę SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020 – prestiżowy grant przyznawany przez Komisję Europejską najlepszym europejskim projektom innowacyjnym. Produkcją masową światłowodów wielordzeniowych zajmie się specjalne do tego powołana spółka córka firmy InPhoTech – IPT Fiber.

Mamy nadzieję, że dobra passa będzie trwać! W przygotowaniu są kolejne wdrożenia, m.in. w dziedzinie zaawansowanych czujników światłowodowych. Nasza firma prowadzi również prace nad kolejną generacją IPT-Core zwiększając liczbę jego rdzeni do aż 19.

Informacja prasowa dla mediów znajduje się tutaj.

 

ue.png
This project has received funding from the European Union’s Horizon2020 research and innovation programme under grant agreement No 880054.